Kategoria:Gdynia Szczep Szarotka

Strona Szczepu Szarotka - https://szczepszarotka.pl/

W ArchiwumHarcerskie.pl zastał umieszczony reprezentatywny wybór zdjęć z działalności Szczepu "Szarotka" z Gdyni. Cały zbiór, wielkości kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, można obejrzeć na http://szczepszarotka.pl/ .

Odrobina wyjaśnienia dla tych którym nie zechce się wejść na powyższy link. "Szarotka" wywodzi swoje korzenie z 2 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej "Watra". Pierwszym drużynowym 'Watry" był hm Zbigniew Żochowski zwany "Bacą". "Baca" był harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem 227 plutonu harcerskiego walczącego początkowo jako pluton ochrony Sztabu Zgrupowania „Żywiciel”, a następnie w zgrupowaniu „Żyrafa”. Bronili bloków u zbiegu ulic Słonecznej i Krasińskiego, byli łącznikami kanałowymi przenosząc broń i amunicję na Stare Miasto. W powstaniu nosił pseudonim „Longin”. Po upadku powstania dostał się do niewoli, wywieziony do obozu do Niemiec, tam doczekał wyzwolenia przez wojska zachodnich aliantów. Jeszcze do 1947 pracował w polskich oddziałach wojskowych w Niemczech, by jednak wrócić do kraju w 1947 roku. Po powrocie do Warszawy wyjeżdża do Gdańska, a dokładniej Oliwy i tu zakłada drużynę harcerską. Baca od samego początku bardzo mocno stawia na turystykę, a później też żeglarstwo. Pozwala to w dużym stopniu przetrwać okres rozwiązania ZHP. W roku 1956, po tzw. odwilży "Baca" przeprowadza się do Gdyni i tu odnawia drużynę, która dostaje numer '2'. Drużyna działa prężnie, dzieli się przez pączkowanie tworząc wiele nowych drużyn, a nawet Szczep "Watra". W roku 1974 drużyna ponownie dzieli się i tak powstaje 22 GDH "Watra" w SP 10 w Gdyni-Chyloni. W roku 1977 na bazie kadry z 22 GDH powstaje 122 GDH "Szarotka". ten ciąg liczbowy drużyn 2-22-122 nie był przypadkowy, dobrano go celowo aby podkreślić ciągłość tradycji. Zainteresowanych odsyłam na naszą stronę internetową (oraz do książki która mam wciąż nadzieję kiedyś się ukaże nakładem NWH).

Dla rozróżnienia o którą drużynę chodzi w tytułach albumów zastosowano kod:

"Watra" w tytule - dotyczy zdjęć 2 GDH "Watra" im M. Zaruskiego;
"22 GDH" - dotyczy zdjęć 22 GDH (początkowo także "Watra") z lat 1974-78
"Szarotka" - dotyczy zdjęć z okresu od 1977 roku dotyczących początkowo 122 GDH "Szarotka" im Wł. Szafera, a później także 22 GDH "Szarotka", Gromady "Szarotka, Szczepu "Szarotka", Hufca ZHR "Szarotka" oraz Związku Drużyn "Szarotka".

Podkategorie

Poniżej wyświetlono 145 spośród wszystkich 145 podkategorii tej kategorii.

1