Skocz do: nawigacja, szukaj

Serwis Zjazdowy

Gazetka ścienna wydawana w trakcie II Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność” w kwietniu 1990 r. Gdańsk

Redagował: Michał Guć

„Serwis Zjazdowy” wykracza nieco poza ramy czasowe zakreślone dla naszego Archiwum, także swą formą odbiega od pozostałych pism zgromadzonych w ArchiwumHarcerskie.pl – była to bowiem gazetka ścienna. Jednak praca harcerzy – należących już wówczas do ZHR – w obsłudze II Zjazdu „Solidarności” była swoistą klamrą zamykającą symbolicznie dziesięciolecie współpracy niezależnego harcerstwa z niezależnym związkiem zawodowym. Współpracy rozpoczętej już w początkach istnienia NSZZ „Solidarność” w roku 1980, a której jednym z głośniejszych przejawów była praca instruktorów KIHAM i harcerzy z prowadzonych przez nich drużyn przy obsłudze I Zjazdu „Solidarności” w hali „Olivia” w dniach 5–10 września oraz 26 września–7 października 1981.

Satyryczna gazetka ścienna „Serwis Zjazdowy” była redagowana przez Michała Gucia. Poniżej fragment listu redaktora do NWH (z kwietnia 2012 r.).

Podczas II Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność, miałem przyjemność kierować Harcerską Obsługą Zjazdu. Jak pamiętasz, podczas I Zjazdu w 81 roku harcerze starsi i instruktorzy KIHAM pełnili taką funkcję w hali Oliwii, która była swego rodzaju oazą wolności. Kiedy po relegalizacji „Solidarności” przygotowywano II zjazd, dla władz Związku było oczywiste, że powinien on nawiązywać do poprzedniego, sprzed dziewięciu lat – stąd wybór miejsca. Dla nas jako Środowiska (ZHR) jasne było, że koniecznie muszą być tam harcerze, którzy tak jak poprzednio będą wspomagali organizatorów. Ponieważ podczas I Zjazdu harcówka w hali Oliwii mieściła się w sali odnowy biologicznej, współpracując z władzami Zarządu Regionu zadbałem, by w tym zakresie tradycji również stało się zadość. Po dziewięciu latach znowu mieliśmy do dyspozycji pokoje z basenem (pustym) i sauną (w której w 1981 roku pewna druhna omal mi nie spaliła munduru, chcąc go wysuszyć).

W obsłudze zjazdu pracowaliśmy ciężko, ale też nieźle się bawiliśmy. Jedną z form zabawy było właśnie wydawanie „Serwisu Zjazdowego”. Był on również kontynuacją: podczas I KZD harcerze wydawali „Składacza na Łowach”. Tamta gazetka była powielana. Tym razem była to gazetka ścienna. Wykorzystywaliśmy niedodruki arkuszy oficjalnego serwisu zjazdowego – miały tytuł i ramkę oraz logo Zjazdu, my na maszynie dopisywaliśmy resztę.

Ponadto podczas II Zjazdu została wydana (w harcówce w nakładzie kilkuset egzemplarzy) seria znaczków Poczty ZHR pod tytułem „Od zjazdu do zjazdu – Niezależne harcerstwo na Pomorzu 1981–1990”.

Pliki w kategorii „Serwis Zjazdowy”

W tej kategorii jest 5 plików z ogólnej liczby 5 plików.