Kategoria:Jerzy Jeliński - wyprawa dookoła świata 1926-1928 - slajdy kolorowane

Z ArchiwumHarcerskie.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Przeźrocza koloryzowane w zakładzie Stanisława Szalaya (szwagra Marii Skłodowskiej-Curie), słynnego autora podręcznika fotografii Przepisy dla fotografów, miłośników i zawodowych. Zakład mieścił się na ul. Marszałkowskiej 34 w Warszawie. Jeliński po powrocie do Polski wybrał 300 zdjęć, które zakład Szalaya przerobił na ręcznie koloryzowane barwne przeźrocza. Niestety w zasobach rodziny Jelińśkich do naszych czasów zachowało się ledwie 37 sztuk.


Grochal okładka Ekspedycja ah.jpg

Dorota i Dariusz Grochalowie EKSPEDYCJA PIERWSZEGO POLAKA AUTOMOBILEM DOOKOŁA ŚWIATA 1926-1928

Warszawa 2021, Wyd. EW-POL BIS Paweł Uzarowicz, ISBN 978-83-960165-0-8, Patronat ArchiwumHarcerskie.pl, ZHR, Classicauto; stron 240, oprawa twarda kartonowa foliowana,

Pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego.

Po raz pierwszy poznajemy ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem. Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afryke i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Zachowana księga wyprawy zawiera wpisy głów państw, polityków, aktorów, dostojników, braci skautów i wielu innych osób, w tym: Marszałka Piłsudskiego, prezydenta Mościckiego, prezydenta Czechosłowacji Masaryka, Benito Mussoliniego, prezydenta USA Calvina Collidge'a. Podróż Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce był sławny i prowadził setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach.

Książka zawiera kilkadziesiąt unikalnych ilustracji, dzieki udostępnionym przez rodzinę podróżnika materiałom, zdjęciom, wycinkom prasowym.

Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzieki czemu możemy wreszcie poznać szczegóły tej fantastycznej ekspedycji. Książka do kupienia tutaj.

Pliki w kategorii „Jerzy Jeliński - wyprawa dookoła świata 1926-1928 - slajdy kolorowane”

Poniżej wyświetlono 43 spośród wszystkich 43 plików w tej kategorii.