Pomoc:Tworzenie kategorii kolekcji

Z ArchiwumHarcerskie.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolekcje są podstawowymi zbiorami (według terminologii archiwistycznej - zespołami archiwalnymi), w których gromadzone są wszystkie jednostki archiwalne przekazane fizycznie do Archiwum Harcerskiego lub udostępnione cyfrowo w serwisie ArchiwumHarcerskie.pl przez jednego aktodawcę. Aktodawcą może być instytucja, organizacja, środowisko lub osoba fizyczna. W Archiwum Harcerskim dana kolekcja złożona z jednostek archiwalnych jest fizycznie przechowywana w jednym zbiorczym opakowaniu. W serwisie ArchiwumHarcerskie.pl jednostki archiwalne są cyfrowo przechowywane na serwerze i włączone do kolekcji o nazwie odpowiadającej podmiotowi jakim jest aktodawca.

W celu utworzenia kolekcji, wykonaj krok po kroku następujące czynności.

Krok 1 - zdecyduj kto jest aktodawcą

Aktodawcą może być osoba fizyczna, środowisko harcerskie, organizacja lub jakakolwiek inna instytucja. Na aktodawcy spoczywają dwa podstawowe obowiązki względem archiwum i jego użytkowników.

  1. zapewnienie prawdziwości publikowanych danych,
  2. zdecydowanie na jakiej licencji mają być one udostępnione.

Krok 2 - wybierz nazwę kolekcji

Nazwa kolekcji powinna być unikatowa, tzn. nie może być identyczna do innej istniejącej już kolekcji. Łatwo to sprawdzić wchodząc na stronę Kategoria:Kolekcje.

Nazwa powinna odpowiadać regułom tworzenia nazw kolekcji.

Proces tworzenia kolekcji zostanie zilustrowany na przykładzie kolekcji Jana Kowalskiego - nazwa: "Kolekcja Jan Kowalski".

Krok 3 - utwórz kategorię reprezentująca kolekcję

Aby utworzyć kategorię musisz być zalogowany jako użytkownik archiwum ze zweryfikowanym adresem email. Zobacz jak zostać użytkownikiem archiwum i jak się zalogować.

W polu wyszukiwarki wpisz lub najlepiej wklej zapisaną wcześniej nazwę kolekcji. W naszym przykładzie będzie to: '"Kategoria:Kolekcja Jan Kowalski".

Tworzenie-kategorii-kolekcja-01.png

Pod oknem wyszukiwarki wyświetli się kursywą nazwa wpisanej kategorii. Jeśli nazwa tworzonej kategorii nie wyświetli się kursywą i będzie pogrubiona, oznacza to, że kategoria o tej nazwie już istnieje. Wtedy musisz zmienić nazwę kolekcji. Kliknij na nazwę tworzonej kategorii wyświetloną kursywą. Na ekranie zobaczysz stronę wyników wyszukiwania. Jeśli nazwa kategorii jest unikatowa, zobaczysz Komunikat: Utwórz stronę "Kategoria:Kolekcja Jan Kowalski" na tej wiki.

Tworzenie-kategorii-kolekcja-02.png

Kliknij w wyświetlone na czerwono łącze. Zostaniesz przeniesiony na stronę tworzenia kategorii.

Tworzenie-kategorii-kolekcja-03.png

W polu edycji możesz (ale nie musisz) zamieścić krótki tekst opisujący, podmiot będący aktodawcą. Natomiast musisz koniecznie (w dowolnym miejscu) umieścić łącze do działu "Kolekcje". Łącze musi mieć postać [[Kategoria:Kolekcje]]. Dzięki temu utworzona kolekcja zostanie automatycznie podpięta do działu "Kolekcje".

Na dole ekranu znajdziesz przyciski kończące edycję. Pole wyboru "Obserwuj" jest już zaznaczone. Pozostaw tak jak jest, jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o ewentualnych zmianach dokonanych przez kogoś innego w treści tworzonej strony kategorii. Jeśli nie potrzebujesz tego monitorować - odznacz. Kliknij przycisk "Zapisz".

Tworzenie-kategorii-kolekcja-04.png

Kategoria kolekcji została utworzona. Zostałeś przeniesiony na stronę utworzonej kolekcji, w której nie ma jeszcze żadnych jednostek archiwalnych - tylko łącze do działu "Kolekcje" i ew. opis aktodawcy (jeśli go wprowadziłeś).

Tworzenie-kategorii-kolekcja-05.png

Teraz możesz skontrolować, czy łącze do działu "Kolekcje" działa prawidłowo. Kliknij na nie. Zostaniesz przeniesiony do działu ze wszystkimi istniejącymi już kolekcjami. Jeśli łącze zadziałało prawidłowo kolekcja została utworzona poprawnie. Teraz można przystąpić do tworzenia własnych jednostek archiwalnych. Zobacz instrukcję.