Kategoria:Zbiór Aleksander Szczęścikiewicz

Z ArchiwumHarcerskie.pl
Wersja z dnia 23:31, 23 lut 2024 autorstwa Mgajdzinski (dyskusja | edycje) (Wycofanie edycji użytkownika Mgajdzinski (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Jbloniarz.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Aleksander Szczęścikiewicz (1897–1980).

Archiwum Aleksandra Szczęścikiewicza

Poniższy zestaw zdjęć pochodzi z archiwum Aleksandra Szczęścikiewicza (1897–1980), ostatniego komendanta Lwowskiej Chorągwi Harcerzy, komendanta hufca lwowskiego ZHP a także fotografa, dokumentalisty działań harcerstwa lwowskiego i Kresów. Jego wyjątkowa kolekcja obejmuje kilka tek fotografii pochodzących z lat 1866 - 1939, z których autorem większości był Szczęścikiewicz. Częściowo fotografie dotyczą różnego rodzaju uroczystości harcerskich wykonywanych przez profesjonalnych fotografów. Zdjęcia były wklejane na karton o wymiarach 32 x 24,5 cm, są numerowane, otoczone ramką i opisane na tyle karty. Tematyka tych zdjęć jest różna, dominuje oczywiście harcerstwo ale znajdziemy tam także fotografie rodzinne, ilustrujące działalność wojska, sokoła, szkolnictwa, legionów, skautingu zagranicą (m.in. Czechy, Włochy). Znajdziemy tu fotografie znanych postaci Lwowa z czasów zaborów i przedwojennej Polski, będa zdjęcia ilustrujące wyścigi automobilowe i rowerowe we Lwowie, przyrodę okolic Lwowa ale także fotografie z podróży Autora lub jego krewnych np. do USA (Kolegium św. Jana Kantego, w Erie Pensylwania USA). jest też kilka zdjęć z ważnych wydarzeń w czasie I wojny światowej, uroczystości państwowych, zebrań stowarzyszeń zawodowych Lwowa i wiele wiele innych.

Opisy fotografii pochodzą po pierwsze od samego Szczęścikiewicza, a współcześnie bardzo wyczerpująco i dogłębnie opisał je Marek Popiel, redaktor naczelny Harcerskiego Pisma Historycznego "Skaut" i wielkiego znawcy harcerstwa lwowskiego. Źródła opisów są wyraźnie zaznaczone pod zdjęciami.

Zbiór obejmuje ponad 4000 skanów. Osobom i instytucjom pragnących wykorzystać fotografie w wydawnictwach czy publikacjach możemy udostępnić skany w dużych rozdzielczościach - w takich wypadkach prosimy o kontakt.


Logo MKiDN.png

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt "Archiwum Fotograficzne Harcerstwa Lwowskiego" - program Kultura Cyfrowa 2023


Podkategorie

Poniżej wyświetlono 8 spośród wszystkich 8 podkategorii tej kategorii.