Kategoria:Kolekcja Czesław i Ryszard Mackiewicz

Z ArchiwumHarcerskie.pl
Wersja z dnia 01:49, 2 gru 2021 autorstwa Mgajdzinski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ArchiwumHarcerskie.pl. INWENTARZ ARCHIWALNYCH MATERIAŁÓW HARCERSKICH - Kolekcja V - Archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów. Harcerstwo na Litwie Kowieńskiej. Szczegółowy opis zawartości z podziałem na podsygnatury znajduje się w Inwentarzu

Archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów dotyczące działalności harcerstwa na Litwie Kowieńskiej (Republika Litewska w latach 1918-1940) w okresie dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Czesław Mackiewicz był prezesem Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego "Pochodnia" - organizacji Polaków na Litwie Kowieńskiej, działającej w okresie XX-lecia międzywojennego. Ryszard, syn Czesława, był kustoszem dziedzictwa polskiej społeczności na Litwie Kowieńskiej, konsultantem licznych publikacji na ten temat, prowadził prelekcje i odczyty w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Instytucie Kresowym i Muzeum Katyńskim. Był członkiem "Solidarności" i licznych stowarzyszeń kresowych, m.in. Stowarzyszenia "Rodzina Ponarska". Honorowy Obywatel Miasta Sejny. Walczył o prawa Polaków na Wileńszczyźnie.

W 1956 roku rodzina wraz z drugą falą tzw. repatriacji przeniosła się w granice współczesnej Polski. Ryszard Mackiewicz ukończył Liceum im. Zamoyskiego w Warszawie oraz Studium Nauczycielskie. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej oraz 17 lat w Pałacu Młodzieży w Warszawie jako specjalista w dziedzinie turystyki.

Ich archiwum to unikalny, jedyny w swoim rodzaju zbiór dokumentujący życie społeczności polskiej na Litwie Kowieńskiej

Wspólnie z ojcem Czesławem stworzył Archiwum Rodzinne, w którym gromadził liczne dokumenty i pamiątki na temat losów Polaków z Litwy Kowieńskiej. Był autorem wielu publikacji prasowych na tematy historyczne, a zwłaszcza dotyczących stosunków polsko-litewskich. Współpracował z czasopismami w kraju i za granicą, m.in. z "Przekazem Wileńskim" w Gdańsku i "Wianem" w Łodzi oraz "Magazynem Wileńskim" i "Kurieriem Wileńskim" w Wilnie. Prowadził prelekcje i odczyty w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Instytucie Kresowym i Muzeum Katyńskim.

Czesław Mackiewicz - ur. 1905 r. zm. 1977 r. Ryszard Mackiewicz urodził się 26.09.1946 r. w Wilnie, zm. 03.08.2010 r. w Warszawie.

Pliki w kategorii „Kolekcja Czesław i Ryszard Mackiewicz”

W tej kategorii znajduje się tylko jeden plik.