Archiwum:O ArchiwumHarcerskie.pl: Różnice pomiędzy wersjami

brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Znacznik: Wycofane
Nie podano opisu zmian
Znacznik: Wycofane
Linia 19: Linia 19:
Zespół ArchiwumHarcerskie.pl
Zespół ArchiwumHarcerskie.pl


<big>Projekt ArchiwumHarcerskie.pl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.</big>
<big>Projekt ArchiwumHarcerskie.pl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.<br>
 
Dzięki udziałowi w programie Kultura Cyfrowa 2022 udało się nam zdigitalizować zestaw unikatowych archiwaliów składających się z następujących Kolekcji:<br>
• I Lwowskiej Drużyny Skautowej. Kolekcja zawiera dokumenty i materiały historyczne Kręgu Byłych Skautów – Harcerzy Najstarszej Polskiej Drużyny Harcerskiej I Lwowskiej im. Tadeusza Kościuszki, w tym m.in.:
− relacje, sprawozdania, korespondencję i fotografie z corocznych spotkań Członków Kręgu;
− pamiątki i materiały historyczne, będące wspomnieniami byłych harcerzy z lat 1911- 1945;
− materiały historyczne dotyczące powstania i działalności Rady Programowej Muzeum Harcerstwa lata 1989-2005.
 
• Harcmistrza RP Stanisława Sedlaczka – jednego z twórców harcerstwa, pedagoga, instruktora, działacza harcerskiego, harcmistrza Rzeczypospolitej, Naczelnika Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau. Materiały obejmują: zdjęcia (osobiste, ale także unikalne zdjęcia z historii harcerstwa), korespondencję (listy, karty pocztowe), dokumenty osobiste, zdjęcia (osobiste, ale także unikalne zdjęcia z historii harcerstwa), korespondencję (listy, karty pocztowe), dokumenty osobiste (indeksy, legitymacje, zaświadczenia itp.), wycinki prasowe i inne dokumenty traktujące o Sedlaczku.
 
• Archiwum fotografii harcerskich z lat 1911-1960 materiały fotograficzne zgromadzone w ArchiwumHarcerskie.pl w formie odbitek i negatywów, dotyczące życia różnych harcerskich jednostek w latach 1911-1960 w Polsce i za granicami kraju, zdjęcia ze zbiórek, uroczystości, obozów, biwaków, zlotów, zdjęcia grupowe jednostek, portrety pojedynczych harcerek, harcerzy, zuchów i instruktorów. Jest to bardzo wartościowy materiał ukazujący działanie harcerstwa w najbardziej podstawowych jednostkach organizacyjnych.
 
• Archiwum Ryszarda Brykowskiego - historyka sztuki, specjalisty w zakresie drewnianej architektury sakralnej,
inwentaryzacji i konserwacji zabytków, autora ok. 350 publikacji, w tym 11 książek. Na kolekcję składają się m.in. zdjęcia, kroniki i dokumenty z całej historii powojennego harcerstwa.
 
• Archiwum Ryszarda Wcisło - wybitnego instruktora harcerskiego, działającego w krakowskim ZHP, KIHAM, ZHP-1918 i ZHR.
Archiwum obejmuje materiały dotyczące harcerstwa krakowskiego od lat 1950 do 2000, a także ogólnopolskiej działalności harcerstwa niezależnego/niepokornego z lat 80. i 90. Zbór obejmuje m.in. korespondencje, protokoły, wydawnictwa podziemne, zdjęcia, jednodniówki, materiały programowo-metodyczne itp.
 
• Prasy Harcerskiej (ciąg dalszy prac rozpoczętych w ramach projektu dofinansowanego w ramach Programu Kultura Cyfrowa 2020).
 
W sumie na naszym portalu przybyło dzięki wsparciu Ministerstwa niemal 30 tysięcy skanów. Wszystko dostępne bezpłatnie dla naszych użytkowników.  w</big>